وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی
  
وب سايت صفورا مهدوي نژاد ارشلو وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي  کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان
امروز جمعه 30 شهریور 1397   امور موکلین سایت های مرتبط برنامه هفتگی گالری عکس پیام های کاربران قبول دعاوی حقوقی مشاوره تلفنی سوالات حقوقی خانه
وب سايت صفورا مهدوي نژاد ارشلو وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي  کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان وب سايت صفورا مهدوي نژاد ارشلو وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي  کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان وب سايت صفورا مهدوي نژاد ارشلو وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي  کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان وب سايت صفورا مهدوي نژاد ارشلو وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي  کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان
  عدالت عظیم است اما نه به عظیمی من و تو

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mahdavinejad/mahdavinejad.com/templates/new1/Main.php on line 119
زنان خیابانی الزاما از فقرا نیستند
تاریخ انتشار : 20-08-1389

زنان خیابانی الزاما از فقرا نیستند

 

خبرآنلاین: جلسه ای در کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با معضلات اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد، زنان و کودکان خیابانی برگزار و از مسئولان مرتبط مانند نیروی انتظامی تهران بزرگ، وزارت کشور و سازمان بهزیستی دعوت شد تا در مورد دلیل افزایش آسیبها و جرایم اجتماعی پاسخ دهند. در این جلسه بهزیستی اعلام کرد که امکان نگهداری تنها ۲۰ تا ۲۵ زن را در طول سال دارد.

در همین باره گفت وگویی را با طیبه صفایی نماینده تهران و عضو فراکسیون زنان مجلس انجام داده ایم. او می گوید که تشکیل ستادی در سازمان‌های مسوول برای رسیدگی به زنان خیابانی ضروری است و تاکید می کند که ستاد صیانت از حقوق شهروندی باید تشکیل شود.

در جلسه بررسی موضوع زنان خیابانی در کمیسیون اجتماعی بهزیستی اعلام کرد ه که امکان نگهداری تنها ۲۰ تا ۲۵ زن را در طول سال دارد. به عقیده شما چه کسی در کشور مسئول جمع اوری زان خیابانی است؟

این کار باید حتما با برنامه و به شکل هدفمند پیگیری شود. چون وجود زنان خیابانی از معضلات جامعه ماست که نمی‌توان به شکل موقت با آن برخورد کرد این هدف با کار بدون برنامه‌ریزی نتیجه نخواهد داد.

باید مشخص شود وقتی این دسته از زنان جمع آوری می‌شوند چه برنامه‌ای باید برای انان داشته باشیم که امکان بازگشت آنان به زندگی قبل را از بین برده یا حداقل کاهش دهد.

اگر برنامه‌ای برای جمع‌آوری و اداره زنان خیابانی نباشد فقط شاهد صرف هزینه و وقت نیروی انسانی برای این کار هستیم و موثر نخواهد بود.

در مجموع رسیدگی به وضعیت این افراد و بررسی علل گرایش برخی از زنان به خیابانی و رها شدن از کانون خانواده نیازمند همکاری توام دولت و مجلس است.

و من معتقدم که رسیدگی به وضعیت زنان خیابانی باید توسط افراد کارشناس صورت گیرد و تشکیل ستادی در سازمان‌های مسوول برای رسیدگی به این افراد ضروری است.

اما همانطور که می دانید یک مدت نیروی انتظامی این زنان را جمع می کند و دوباره برای دوره ای این طرح به حال خود رها می شود؟

اقدامات در این حوزه باید مستمر باشد نه اینکه برای مدتی طرحی در زمینه‌ای اجرا و سپس رها شود. اگر طرح‌های این چنینی به‌طور موقت اجرایی شود مجرمان و زنان خیابانی هم شیوه‌های برخورد را شناسایی و به شکل دیگری عمل خواهند کرد.

شما در فراکسیون زنان برنامه ای برای این زنان ندارید؟

ما با آقای افشار معاون وزیر کشور درباره گسترش فرهنگ عفاف و حجاب جلسه ای داشتیم که در این جلسه به مباحث مربوط به زنان خیابانی نیز پرداختیم و تاکید کردیم که ستاد صیانت از حقوق شهروندی باید تشکیل شود.

چون معضل زنان خیابانی باید آسیب‌شناسی و ریشه‌یابی شود که چرا ما در جامعه اسلامی با چنین معضلی مواجه هستیم ما معتقدیم صرف بگیر و ببند نمی‌توانیم شاهد خروجی مناسبی باشیم.

حتی اگر در این مسیر هزینه زیادی شود و راه‌کارهایی سنجیده شود که معضل در جامعه برطرف شود و به اقدام موثری ختم شود ارزش آن را دارد.

بهتر نیست مجلس در این باره قانونی تصویب کند؟

متاسفانه در اینباره خلا قانونی وجود دارد. وجود زنان بی سرپناه خیابانی معضلی اجتماعی است که از دید اجتماعی حرف های بسیاری برای گفتن دارد اما در بحث قانونی آن باید متذکر شد که هیچ قانون خاصی در این زمینه به صورت مدون و مصوب وجود ندارد.

آیا لایحه حمایت از خانواده و ثبت ازدواج موقت می تواند کمکی به این زنان کند؟

ازدواج موقت می‌‏تواند بحث قابل قبولی باشد، منتهی چیزی که الان در جامعه ما نمی‌‏توان اسم آن را آورد، بحث ازدواج موقت است؛ زیرا در ذهنیت جامعه جا باز نکرده است و متاسفانه در فرهنگ ما جا نیفتاده است. در کل باز هم این راه حل مسئله نیست.

خانوم صفایی ، برخی معتقدند اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها احتمال افزایش تعداد زنان خیابانی را به خاطر افزایش فشار زندگی افزایش می دهد؟

من اصلا این نظر را قبول ندارم زیرا گرایش به چنین اقداماتی ریشه در مفاسد اخلاقی و بیماری دارد. چه بسیار افراد که با وجود تمکن مالی تمایل به دزدی دارند. کسی که تعهدی به حفظ و جایگاه خود به عنوان زن داشته باشد در مشقت هم که بیفتد تن به چنین اقداماتی نخواهد داد.

یعنی شما معتقد نیستید که یکی از عوامل گسترش زنان خیابانی می تواند فقر باشد؟

پیشنهاد می‌کنم تحقیقی در این حوزه صورت گیرد تا مشخص شود آیا بین فقر و رجوع به روسپی‌گری ارتباطی وجود دارد؟ پاسخی که روشن است و مطمئنا از این پژوهش خارج می‌شود این است که الزاما زنان خیابانی از اقشار فقیر جامعه نیستند.

پیدایش زنان خیابانی تنها به دلیل داشتن مشکلات مالی و اقتصادی توجیه‌پذیر نیست چرا که افراد بسیاری در فقر زندگی می‌کنند اما حاضر به این کار نیستند.

بنابراین به نظر شما برای مقابله با پدیده زنان خیابانی چه کرد؟

اولین اقدام برای مقابله با پدیده زنان خیابانی بررسی کارشناسانه علت‌های گرایش افراد به این مقوله به عنوان منبع کسب درآمد و تأمین مخارج زندگی است. طلاق و ازدواج‌های ناموفق همچنین زندگی در خانواده‌های ناسالم و جرم خیز می‌تواند از دلایل پیدایش زنان خیابانی باشد.

برچسب ها : حقوق , کارشناس , جرم , خانواده , طلاق , ازدواج , قانون , رابطه , مدت , موقت , زن , لایحه , حمایت , قانونی , مالی , پیگیری , منتهی , مستمر , کانون , مجلس , حقوق شهروندی , نیروی انتظامی , مجرمان , عقیده , زنان , اقتصادی , حجاب , دولت , فقر , کمیسیون , اسلامی , افزایش , عفاف , انتظامی , تهران , مفاسد , کشور , کسب , طرح , تشکیل , نظر , ارزش , جایگاه , نیروی , اجرا , بدون , رسیدگی , کار , وزارت , نماینده , راه , پژوهش , سازمان , سال , گسترش , مقابله , اجتماعی , هزینه , درآمد , حوزه , تعداد , ستاد , حل , قبول , امکان , تأمین , برنامه , مصوب , وزیر , معاون , ثبت , ما , همکاری , جلسه , دلایل , اداره , عضو

 
 
صفورا مهدوي نژاد ارشلو
وب سايت صفورا مهدوي نژاد ارشلو وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي  کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان
فهرست اصلی
صفحه اصلي
سوالات حقوقي كاربران
گالری تصاویر
برنامه هفتگي
سايت هاي مرتبط
امور موکلین
مشاوره تلفنی
قبول کلیه دعاوی حقوقی
جدیدترین رویدادهای حقوقی
حقوق زنان
مقاله
قانون
مقالات
سایت های مرتبط
درباره ما
جملات مفید حقوقی
آیا می دانید؟
قانونگذار کسانی که زن حامله را به سقط جنین راهنمایی می‌‌کنند چه پزشک باشد و چه فرد عادی،قابل تعقیب و مجازات می‌‌داند
تبریک
عید غدیر خم مبارک باد.
اداره شئونات اسلامی دبی با فتوای زنان موافقت کرد
حرکت فمنیستی امارات علی رغم مخالفت اکثر علمای این کشور اداره شئونات اسلامی دبی با فتوای زنان موافقت کرد دبی – به رغم مخالفت اکثر علمای امارات و دیگر کشورهای عربی ، مدیر کل اداره شئونات اسلامی دبی در حرکتی تبلیغاتی با فتوا دادن توسط زنان موافقت کرد. به گزارش ایرنا براساس گزارش روز شنبه این اداره، "احمد الحداد" مدیر اداره شئونات اسلامی دبی گفته است، می توان برای زنانی که دوره های لازم را بگذرانند، اجازه فتوا صادر کرد. وی گفت: حتی زنان می توانند با آموزش های لازم به عنوان مفتی عام بین المللی مطرح باشند . الحداد مدت دوره های آموزشی برای زنان را جهت اخذ اجازه فتوا دو سال عنوان کرده است. مدیر اداره شئونات اسلامی دبی افزود: زنان در باب فتوا دادن مانند مردان هستند زیرا فتوا یک مرحله علمی است و هر کس اهلیت داشته باشد از نظر فقهی، تفسیری و حدیثی می تواند وارد این مرحله شود. بر اساس قوانین اسلامی زنان می توانند به مرحله اجتهاد برسد ولی نمی توانند به عنوان مرجع تقلید و به مرحله صدور فتوا در جامعه برسند.
 
وب سايت RSS
 
طراحی و توسعه پرتال اطلاع رسانی وکالت آن لاین - وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به صفورا مهدوي نژاد ارشلو وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان می باشد.